Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3050222
Phoenix Contact 3050222
| Part Number: | Phoenix Contact 3050222 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3050222 |
| Qty Available: | |
| Description: | Feed-througterm block; Quick conn; Spring-cage conn; gray; Mounting: NS35/7 5 NS35/15 | Phoenix Contact 3050222 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3050222 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Feed-througterm block; Quick conn; Spring-cage conn; gray; Mounting: NS35/7 5 NS35/15 | Phoenix Contact 3050222
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 949.822423 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 17.5 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | IDC |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Length | 88.2 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3050222
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the wire gauge range supported by the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.