Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3049518
Phoenix Contact 3049518
| Part Number: | Phoenix Contact 3049518 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3049518 |
| Qty Available: | |
| Description: | Feed-througterm block w/bolt conn; AWG: 26-14; W 12.3mm; Gray | Phoenix Contact 3049518 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3049518 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Feed-througterm block w/bolt conn; AWG: 26-14; W 12.3mm; Gray | Phoenix Contact 3049518
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Weight | 20.109989 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 24 A |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Length | 66 mm |
| Terminal Width | 12.3 mm |
| Width | 12.3 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3049518
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum operating temperature for the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
