Connectors > Phoenix-Contact-3049204
Phoenix Contact 3049204
| Part Number: | Phoenix Contact 3049204 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3049204 |
| Qty Available: | |
| Description: | High Current Connectors, Bolt conn, AWG: 14 - 2, W: 16mm, H: 55mm, HV M6/1 | Phoenix Contact 3049204 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3049204 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Current Connectors, Bolt conn, AWG: 14 - 2, W: 16mm, H: 55mm, HV M6/1 | Phoenix Contact 3049204
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Current Rating | 125 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Termination | Stud |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Height | 65.5066 mm |
| Length | 67 mm |
| Terminal Width | 16 mm |
| Width | 16 mm |
| Wire Gauge (Max) | 14 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3049204
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of the Phoenix Contact 3049204 high current connectors?
What is the part number of the Phoenix Contact high current connectors?
What is the price of the Phoenix Contact 3049204 high current connectors?
Where can I download the datasheet for the Phoenix Contact 3049204 connectors?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
