Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3049039
Phoenix Contact 3049039
| Part Number: | Phoenix Contact 3049039 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3049039 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Disconnect and Test Disconnect Terminal Block 2 POS ST T DIN Rail 41A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3049039 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Disconnect and Test Disconnect Terminal Block 2 POS ST T DIN Rail 41A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Weight | 50.280005 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 41 A |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 690 V |
| Length | 91.4 mm |
| Terminal Width | 16.3 mm |
| Width | 16.3 mm |
| Wire Gauge (Max) | 10 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3049039
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
What is the weight of the terminal block?
Are there any datasheets available for the Phoenix Contact 3049039?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
