Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3048315
Phoenix Contact 3048315
| Part Number: | Phoenix Contact 3048315 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3048315 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block, Feed-Through, Screw conn, 1 pos, W: 15.1 mm, black, UK 35 BK | Phoenix Contact 3048315 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3048315 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block, Feed-Through, Screw conn, 1 pos, W: 15.1 mm, black, UK 35 BK | Phoenix Contact 3048315
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 150 A |
| Current Rating | 125 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Length | 50 mm |
| Stripping Length | 16 mm |
| Terminal Width | 15.1 mm |
| Width | 15.1 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3048315
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
