Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3048263
Phoenix Contact 3048263
| Part Number: | Phoenix Contact 3048263 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3048263 |
| Qty Available: | |
| Description: | FEED-THROUGH MODULAR Terminal BLOCK | Phoenix Contact 3048263 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3048263 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FEED-THROUGH MODULAR Terminal BLOCK | Phoenix Contact 3048263
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 30 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3048263
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the terminal block?
What are the technical specifications of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
