Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3048179
Phoenix Contact 3048179
| Part Number: | Phoenix Contact 3048179 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3048179 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks MTK-P/P AU |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3048179 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks MTK-P/P AU
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Stripping Length | 7 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
