Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3047714
Phoenix Contact 3047714
| Part Number: | Phoenix Contact 3047714 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3047714 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Screw Conn 1 Pos Brown UT 4-MTD BN UT Series | Phoenix Contact 3047714 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3047714 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Screw Conn 1 Pos Brown UT 4-MTD BN UT Series | Phoenix Contact 3047714
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Brown |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 11.56 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 41 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Height | 55 mm |
| Length | 57.8 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3047714
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.