Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3047465
Phoenix Contact 3047465
| Part Number: | Phoenix Contact 3047465 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3047465 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Connector, DIN Rail, SingleLVL, Feed-Thru, Screw, 2Conn, 26-10AWG, Gray | Phoenix Contact 3047465 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3047465 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Connector, DIN Rail, SingleLVL, Feed-Thru, Screw, 2Conn, 26-10AWG, Gray | Phoenix Contact 3047465
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Screw |
| Current | 25 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 55.2 mm |
| Length | 66 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3047465
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block connector?
What is the maximum wire gauge that can be used with this connector?
What is the current rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.