Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3047452
Phoenix Contact 3047452
| Part Number: | Phoenix Contact 3047452 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3047452 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Disconnect and Test Disconnect Terminal Block F 2 POS Screw T DIN Rail 28A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3047452 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Disconnect and Test Disconnect Terminal Block F 2 POS Screw T DIN Rail 28A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Connector Type | Screw |
| Current | 25 A |
| Current Rating | 28 A |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Length | 66 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3047452
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum operating temperature of the terminal block?
What is the wire gauge range supported by the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
