Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046809
Phoenix Contact 3046809
| Part Number: | Phoenix Contact 3046809 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046809 |
| Qty Available: | |
| Description: | Component term block; w/integrated diode; AWG: 26-10; Screw conn; W: 6.2mm | Phoenix Contact 3046809 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046809 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Component term block; w/integrated diode; AWG: 26-10; Screw conn; W: 6.2mm | Phoenix Contact 3046809
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Screw |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3046809
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product code for the component terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum wire gauge that the terminal block can accommodate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
