Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046579
Phoenix Contact 3046579
| Part Number: | Phoenix Contact 3046579 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046579 |
| Qty Available: | |
| Description: | Disconnect terminal block - UT 2, 5-TG BU |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046579 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Disconnect terminal block - UT 2, 5-TG BU
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Length | 57.8 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3046579
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.