Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046427
Phoenix Contact 3046427
| Part Number: | Phoenix Contact 3046427 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046427 |
| Qty Available: | |
| Description: | Lever-type fuse terminal block, black, for 6.3 x 32 mm G fuse inserts, with LED for 60 V DC |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046427 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Lever-type fuse terminal block, black, for 6.3 x 32 mm G fuse inserts, with LED for 60 V DC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Weight | 600.102706 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Schedule B | 8536904000 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 60 V |
| Height | 80.5 mm |
| Length | 57.8 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 8.2 mm |
| Width | 8.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 8 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3046427
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
