Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046359
Phoenix Contact 3046359
| Part Number: | Phoenix Contact 3046359 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046359 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Terminal Block Feed-Thru 10-26AWG | Phoenix Contact 3046359 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046359 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Terminal Block Feed-Thru 10-26AWG | Phoenix Contact 3046359
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 12.000013 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 1 A |
| Current Rating | 500 mA |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 47.5 mm |
| Length | 57.8 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3046359
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the connector?
What is the current rating of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.