Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046279
Phoenix Contact 3046279
| Part Number: | Phoenix Contact 3046279 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046279 |
| Qty Available: | |
| Description: | Knife Disconnect Terminal Block IEC CSA 500 V 20 A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046279 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Knife Disconnect Terminal Block IEC CSA 500 V 20 A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Red |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Screw |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Length | 57.8 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 10 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3046279
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum voltage and current that the terminal block can handle?
Can the terminal block be used for multiple levels or positions?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
