Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046278
Phoenix Contact 3046278
| Part Number: | Phoenix Contact 3046278 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046278 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Knife Disconnect Terminal Block 2 POS Screw T DIN Rail 20A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046278 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Knife Disconnect Terminal Block 2 POS Screw T DIN Rail 20A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 13.600003 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 56.6 mm |
| Length | 57.8 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3046278
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the terminal block?
What are the technical specifications of the terminal block?
Are there any alternative products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
