Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046146
Phoenix Contact 3046146
| Part Number: | Phoenix Contact 3046146 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046146 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Knife Disconnect Terminal Block 2 POS Screw Cable Mount 20A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3046146 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Knife Disconnect Terminal Block 2 POS Screw Cable Mount 20A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Current | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Schedule B | 8536904000 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3046146
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the type of connector for this product?
What is the maximum current rating for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
