Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045839
Phoenix Contact 3045839
| Part Number: | Phoenix Contact 3045839 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045839 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 4 POS Screw ST Cable Mount 32A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045839 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 4 POS Screw ST Cable Mount 32A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 24.980012 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 21 mm |
| Width | 24.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3045839
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.