Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045826
Phoenix Contact 3045826
| Part Number: | Phoenix Contact 3045826 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045826 |
| Qty Available: | |
| Description: | UT-COMBI male connector single bridgeable; UPBV 4/ 3 | Phoenix Contact 3045826 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045826 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
UT-COMBI male connector single bridgeable; UPBV 4/ 3 | Phoenix Contact 3045826
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 18.530014 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 21 mm |
| Width | 18.6 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3045826
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the connector?
How many pins does the connector have?
What is the maximum voltage that the connector can handle?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
