Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045716
Phoenix Contact 3045716
| Part Number: | Phoenix Contact 3045716 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045716 |
| Qty Available: | |
| Description: | Mod Plug, Left Element - Horizontal Entry, Screw Conn. | Phoenix Contact 3045716 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045716 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mod Plug, Left Element - Horizontal Entry, Screw Conn. | Phoenix Contact 3045716
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 6.390011 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Height | 32.2 mm |
| Length | 21 mm |
| Pitch | 6.2 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3045716
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the product?
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
