Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045318
Phoenix Contact 3045318
| Part Number: | Phoenix Contact 3045318 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045318 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 1 POS Screw ST Cable Mount 24A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3045318 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 1 POS Screw ST Cable Mount 24A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 1 |
| Weight | 2.100133 kg |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 32.2 mm |
| Length | 21 mm |
| Pitch | 5.2 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3045318
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.