Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3044077
Phoenix Contact 3044077
| Part Number: | Phoenix Contact 3044077 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3044077 |
| Qty Available: | |
| Description: | Block Feed-Through Terminal; 2 Position; 1000V; 24A; 12-26 AWG; 5.2x 47.7 x 47.5mm |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3044077 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Block Feed-Through Terminal; 2 Position; 1000V; 24A; 12-26 AWG; 5.2x 47.7 x 47.5mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Brown |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Screw |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Schedule B | 8536904000 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Height | 55 mm |
| Length | 47.7 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3044077
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
What are the distributor options for purchasing this product?
Are there any alternative products similar to Phoenix Contact 3044077?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

