Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043828
Phoenix Contact 3043828
| Part Number: | Phoenix Contact 3043828 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043828 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks SP 2, 5/17 NZ: 1 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043828 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks SP 2, 5/17 NZ: 1
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 17 |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 17 |
| Number of Positions Per Level | 17 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Width | 88.4 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3043828
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal blocks?
What is the maximum current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
