Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043394
Phoenix Contact 3043394
| Part Number: | Phoenix Contact 3043394 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043394 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks SC 4-RZ/ 1-L GNYE |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043394 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks SC 4-RZ/ 1-L GNYE
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Housing Color | Green |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Panel |
| Weight | 6.540008 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Termination | IDC |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Height | 30.988 mm |
| Length | 48.6 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3043394
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the terminal blocks?
What is the current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
