Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043174
Phoenix Contact 3043174
| Part Number: | Phoenix Contact 3043174 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043174 |
| Qty Available: | |
| Description: | Plug; Spring-cage conn; Pos: 1AWG: 28-12; W: 5.2mm; 39mm; blue | Phoenix Contact 3043174 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043174 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Plug; Spring-cage conn; Pos: 1AWG: 28-12; W: 5.2mm; 39mm; blue | Phoenix Contact 3043174
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 3.780012 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 39 mm |
| Length | 20 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3043174
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the plug?
What is the current rating of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
