Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043161
Phoenix Contact 3043161
| Part Number: | Phoenix Contact 3043161 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043161 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block F 1 POS ST Cable Mount 24A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043161 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block F 1 POS ST Cable Mount 24A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 3.650001 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 39 mm |
| Length | 20 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3043161
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
What is the type of connector used in this product?
What is the maximum and minimum wire gauge supported by this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
