Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043093
Phoenix Contact 3043093
| Part Number: | Phoenix Contact 3043093 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043093 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block F 1 POS ST Cable Mount 24A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3043093 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block F 1 POS ST Cable Mount 24A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 3.38 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 39 mm |
| Length | 15.8 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3043093
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color and mount type of the connector?
What is the current rating and voltage rating of the connector?
What are the dimensions of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
