Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042971
Phoenix Contact 3042971
| Part Number: | Phoenix Contact 3042971 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042971 |
| Qty Available: | |
| Description: | Plug, 9 Position, 55.8mmx41.5mm, Spring Cage, 28-10 AWG, Gray, ST-COMBI Series | Phoenix Contact 3042971 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042971 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Plug, 9 Position, 55.8mmx41.5mm, Spring Cage, 28-10 AWG, Gray, ST-COMBI Series | Phoenix Contact 3042971
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 9 |
| Weight | 39.380011 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Positions Per Level | 9 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 21 mm |
| Width | 55.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3042971
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and series number?
What is the color of the plug?
What is the maximum and minimum wire gauge supported by the plug?
What is the current rating and voltage rating of the plug?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
