Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042955
Phoenix Contact 3042955
| Part Number: | Phoenix Contact 3042955 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042955 |
| Qty Available: | |
| Description: | Plug, 7 Position, 43.4mmx41.5mm, Spring Cage, 28-10 AWG, Gray, ST-COMBI Series | Phoenix Contact 3042955 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042955 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Plug, 7 Position, 43.4mmx41.5mm, Spring Cage, 28-10 AWG, Gray, ST-COMBI Series | Phoenix Contact 3042955
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Weight | 30.050013 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Max Current Rating | 32 A |
| Number of Circuits | 7 |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 21 mm |
| Width | 43.4 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3042955
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the plug?
What are the technical specifications of the plug?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.