Connectors > Phoenix-Contact-3042845
Phoenix Contact 3042845
| Part Number: | Phoenix Contact 3042845 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3042845 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Feed-Through Terminal Block F 4 POS T DIN Rail 32A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3042845 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Feed-Through Terminal Block F 4 POS T DIN Rail 32A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 14.429992 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Schedule B | 8536904000 |
| Termination | Plug |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Height | 43.9928 mm |
| Length | 97.3 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3042845
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and insulation material of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
What is the wire gauge range supported by the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


