Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042793
Phoenix Contact 3042793
| Part Number: | Phoenix Contact 3042793 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042793 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks SP 4/ 1-M BU |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042793 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks SP 4/ 1-M BU
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 1 |
| Weight | 4.47999 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 21 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3042793
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

