Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042502
Phoenix Contact 3042502
| Part Number: | Phoenix Contact 3042502 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042502 |
| Qty Available: | |
| Description: | Coupling 7-pos. color: Gray, SC 4/ 7 | Phoenix Contact 3042502 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042502 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Coupling 7-pos. color: Gray, SC 4/ 7 | Phoenix Contact 3042502
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Weight | 36.969989 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Max Current Rating | 32 A |
| Number of Circuits | 7 |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 48.6 mm |
| Width | 43.4 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3042502
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the color of the coupling?
How many circuits does the coupling have?
What is the maximum current rating of the coupling?
What is the voltage rating of the coupling?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

