Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042117
Phoenix Contact 3042117
| Part Number: | Phoenix Contact 3042117 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042117 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Feed-Through Terminal Block F 3 POS T DIN Rail 24A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3042117 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Feed-Through Terminal Block F 3 POS T DIN Rail 24A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 7.669992 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Schedule B | 8536695050 |
| Termination | Plug |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 43.9928 mm |
| Length | 60.4012 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3042117
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color and material of the terminal block?
What is the voltage rating and wire gauge compatibility of the terminal block?
How many levels and poles does the terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

