Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041969
Phoenix Contact 3041969
| Part Number: | Phoenix Contact 3041969 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041969 |
| Qty Available: | |
| Description: | Spring cage ground term block, AWG: 28-12, Spring-cage/plug-in conn, W: 5.2mm | Phoenix Contact 3041969 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041969 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Spring cage ground term block, AWG: 28-12, Spring-cage/plug-in conn, W: 5.2mm | Phoenix Contact 3041969
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Positions | 8 |
| Termination | Plug |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 66.4972 mm |
| Length | 101 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3041969
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the AWG range for this term block?
What is the connection method for this term block?
What is the width of this term block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.