Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041943
Phoenix Contact 3041943
| Part Number: | Phoenix Contact 3041943 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041943 |
| Qty Available: | |
| Description: | conn housing; Special&hybrid conn; Pos: 1AWG: 20-14; W: 5.2mm; 13mm; gray | Phoenix Contact 3041943 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041943 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
conn housing; Special&hybrid conn; Pos: 1AWG: 20-14; W: 5.2mm; 13mm; gray | Phoenix Contact 3041943
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 1.679993 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 13 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3041943
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any documents available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.