Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041532
Phoenix Contact 3041532
| Part Number: | Phoenix Contact 3041532 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041532 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks SC 2.5-RZ/4 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041532 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks SC 2.5-RZ/4
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Panel |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 13.02 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | IDC |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 21.7932 mm |
| Length | 37.2 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 20.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3041532
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the terminal blocks?
What is the current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
