Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041105
Phoenix Contact 3041105
| Part Number: | Phoenix Contact 3041105 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041105 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks SPV 2.5/ 1-R GNYE |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3041105 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks SPV 2.5/ 1-R GNYE
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 1 |
| Weight | 1.814369 kg |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Length | 23.4 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3041105
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the terminal blocks?
What is the maximum current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.