Connectors > Phoenix-Contact-3040685
Phoenix Contact 3040685
| Part Number: | Phoenix Contact 3040685 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3040685 |
| Qty Available: | |
| Description: | Double-level term block, AWG: 28-12, Spring-cage/plug-in conn, W: 5.2mm | Phoenix Contact 3040685 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3040685 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Double-level term block, AWG: 28-12, Spring-cage/plug-in conn, W: 5.2mm | Phoenix Contact 3040685
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Housing Color | Blue |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 10.650009 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 22 A |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Plug |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 54.991 mm |
| Length | 71.5 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3040685
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any documents available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.