Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040533
Phoenix Contact 3040533
| Part Number: | Phoenix Contact 3040533 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040533 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks SPDB 2.5/14 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040533 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks SPDB 2.5/14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 71.509999 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Positions Per Level | 14 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Length | 32.7 mm |
| Width | 72.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3040533
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the terminal blocks?
What are the technical specifications of the terminal blocks?
Are there any documents available for the Phoenix Contact 3040533 terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
