Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040449
Phoenix Contact 3040449
| Part Number: | Phoenix Contact 3040449 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040449 |
| Qty Available: | |
| Description: | Plug; Spring Cage; 5 Pos; SP 2, 5/5 | Phoenix Contact 3040449 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040449 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Plug; Spring Cage; 5 Pos; SP 2, 5/5 | Phoenix Contact 3040449
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 28.349523 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Length | 32.7 mm |
| Width | 26 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3040449
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the connector?
What are the physical dimensions of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
