Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040216
Phoenix Contact 3040216
| Part Number: | Phoenix Contact 3040216 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040216 |
| Qty Available: | |
| Description: | Plug, 12 Position, 62.4mmx39mm, Spring Cage, 28-12 AWG, Gray, ST-COMBI Series | Phoenix Contact 3040216 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040216 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Plug, 12 Position, 62.4mmx39mm, Spring Cage, 28-12 AWG, Gray, ST-COMBI Series | Phoenix Contact 3040216
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 12 |
| Weight | 40.380012 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Length | 20 mm |
| Width | 62.4 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3040216
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the plug?
What is the maximum current rating of the plug?
What is the voltage rating of the plug?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
