Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040164
Phoenix Contact 3040164
| Part Number: | Phoenix Contact 3040164 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040164 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks SPB 2.5/ 7 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3040164 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks SPB 2.5/ 7
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 24.44999 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Length | 20 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3040164
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color and material of the terminal block?
What is the current rating and voltage rating of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.