Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3039942
Phoenix Contact 3039942
| Part Number: | Phoenix Contact 3039942 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3039942 |
| Qty Available: | |
| Description: | INSTALLATION LEVEL TERMINAL BLOCK 5.2 MM | Phoenix Contact 3039942 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3039942 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
INSTALLATION LEVEL TERMINAL BLOCK 5.2 MM | Phoenix Contact 3039942
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Weight | 16.619993 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 3 |
| Number of Positions | 5 |
| Termination | Push-In |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 58 mm |
| Length | 97 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3039942
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum voltage rating of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
