Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038833
Phoenix Contact 3038833
| Part Number: | Phoenix Contact 3038833 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038833 |
| Qty Available: | |
| Description: | Multi-level term block; AWG: 28-12; Spring-cage conn; W: 5.2mm; ST 2 5-PE/2PV | Phoenix Contact 3038833 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038833 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multi-level term block; AWG: 28-12; Spring-cage conn; W: 5.2mm; ST 2 5-PE/2PV | Phoenix Contact 3038833
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Positions | 6 |
| Length | 99.5 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3038833
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the terminal block?
What is the wire gauge range for this terminal block?
What is the length of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
