Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038642
Phoenix Contact 3038642
| Part Number: | Phoenix Contact 3038642 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038642 |
| Qty Available: | |
| Description: | Three Level Installation Terminal Block w spring cage (5.2 mm) Gray ST Series | Phoenix Contact 3038642 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038642 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Three Level Installation Terminal Block w spring cage (5.2 mm) Gray ST Series | Phoenix Contact 3038642
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Weight | 749.788188 g |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Poles | 5 |
| Number of Positions | 5 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Length | 97 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3038642
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
