Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038480
Phoenix Contact 3038480
| Part Number: | Phoenix Contact 3038480 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038480 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Feed-Through Modular Terminal Block F 4 POS T DIN Rail |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038480 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Feed-Through Modular Terminal Block F 4 POS T DIN Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 16.819999 g |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Push-In |
| Height | 62.5 mm |
| Length | 78 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3038480
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the terminal block?
What is the wire gauge range supported by the terminal block?
What is the mounting type of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.