Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038121
Phoenix Contact 3038121
| Part Number: | Phoenix Contact 3038121 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038121 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks STS 6 ANGLED FEEDTHRU TBK |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3038121 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks STS 6 ANGLED FEEDTHRU TBK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 14.340011 g |
| Current | 50 A |
| Current Rating | 52 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Height | 57.5 mm |
| Length | 58 mm |
| Stripping Length | 12 mm |
| Terminal Width | 8.2 mm |
| Width | 8.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 8 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3038121
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal blocks?
What is the maximum current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.