Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3037601
Phoenix Contact 3037601
| Part Number: | Phoenix Contact 3037601 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3037601 |
| Qty Available: | |
| Description: | Feed-Thru term block w/spring-cage conn, W: 5.2mm, Red, STS 2 5 RD | Phoenix Contact 3037601 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3037601 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Feed-Thru term block w/spring-cage conn, W: 5.2mm, Red, STS 2 5 RD | Phoenix Contact 3037601
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Red |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 600 V |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3037601
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the maximum wire gauge that can be used with the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.