Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036806
Phoenix Contact 3036806
| Part Number: | Phoenix Contact 3036806 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036806 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Tools & Accessories P-FU 5 X 20 FUNCTION PLUG-DISCON |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036806 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Tools & Accessories P-FU 5 X 20 FUNCTION PLUG-DISCON
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Weight | 3.869993 g |
| Current Rating | 6.3 A |
| Number of Levels | 1 |
| Length | 28 mm |
| Width | 6.2 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3036806
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the current rating of the product?
What is the color of the product?
How much does the product weigh?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


