Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036592
Phoenix Contact 3036592
| Part Number: | Phoenix Contact 3036592 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036592 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block, Spring-cage, Width: 6.2mm, grey | Phoenix Contact 3036592 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036592 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block, Spring-cage, Width: 6.2mm, grey | Phoenix Contact 3036592
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 10.760005 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 64.6 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3036592
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.